Education

هر آنچه که باید از زعفران بدانید

Flex Admin
Image

جمع آوری زعفران

بهترین زمان جمع آوری گل های زعفران صبح زود قبل از طلوع آفتاب است ( هر چه گل های زعفران غنچه تر برداشت شوند امکان آلودگی آن ها کمتر خواهد بود.نور خورشید که به گل های باز شده می تابد باعث کاهش کیفیت ، رنگ و عطر و طعم زعفران خواهد شد. ) ب.بهترین ظرف برای جمع آوری گل های زعفران سبدهای مشبک یا کیسه های تمیز است .به هیچ وجه از کیسه های خالی کود شیمیایی و آرد یا کیسه های آلوده و کثیف برای جمع آوری گل ها استفاده نگردد. ج.نگهداری طولانی مدت گل ها و انباشتگی بیش از حد آن ها در داخل کیسه و فشرده و پر نمودن کیسه ها بوسیله گل های زعفران ، به علت ایجاد حرارت بین گل های زعفران ،سبب افت کیفیت و پوسیدگی گل ها می شود.هر چه مرحله برداشت تا جداسازی کلاله ها کمتر باشد زعفران خشک شده نهایی کیفیت بهتری خواهد داشت.چنانچه فاصله زمانی تا هنگام جداسازی کلاله های زعفران از گل ها وجود دارد ، توصیه می شود گل ها را از کیسه خارج کرده و بر روی یک پارچه تمیز در محیطی سرد و در سایه پهن نمایید.

جداسازی زعفران

1.محیطی که برای جداسازی زعفران از گل استفاده می شود ،باید سرپوشیده،دور از گرد و غبار و تمیز باشد.قبل از شروع به کار ،ناخن ها را کوتاه نموده و دست ها را ،مخصوصا لای انگشتان را با آب و صابون شسته و کاملا خشک نمایید.پیشنهاد می شود که از ژل ضدعفونی دست در زمان جداسازی کلاله ها استفاده شود و چنانچه در حین کار مجبور به ترک کار شدید قبل از شروع مجدد کار ،دست ها را ضدعفونی کنید.
2.اگر مبتلا به آلرژی (حساسیت به گرده گل ) هستید ،حتما جلوی دهان و بینی را با دستمال تمیز بپوشانید یا از ماسک استفاده کنید.
3.در هنگام جداسازی کلاله های زعفران ،باید سر به وسیله کلاه یا روسری کاملا پوشیده شود و دست ها تا آرنج به وسیله لباس آستین دار یا نیم آستین های مخصوص پوشیده شوند.
یکی از اشتباهات رایج در مرحله جداسازی کلاله ها ،قیچی زدن گل ها و استفاده از پتو است بطوریکه گل های قیچی زده را روی پتوی پرزدار ریخته و بوسیله تکان دادن کلاله ها را از گلبرگ جدا می کنند.در نتیجه تمام پرزهای پتو به کلاله ها می چسبد و به هیچ وجه پرزها قابل جداسازی نخواهد بود. لذا متاسفانه به کرات دیده می شود که زعفران های خشک شده به علت رعایت نکردن نکات فوق حاوی مواد خارجی مثل مو و پرز هستند که این مسئله منجر به کاهش بازار پسندی زعفران در بازارهای جهانی می شود ، لذا تولید کنندگان و کشاورزان باید
به این مسئله توجه خاصی نمایند.

4.هنگام کار کردن به هیچ وجه با دست ،چشم هایتان را نمالید و یا بدنتان را نخارانید(گرده گل زعفران حساسیت زا است و ممکن است برایتان ایجاد مشکل نماید.)اگر مجبور به ترک کار شدید ، حتما دست از کار کشیده ، دست ها را بشویید و مجددا پس از شست و شوی دست ها ،مشغول کار شوید.

5.برای به دست آوردن زعفران نگین، پس از شکافتن گل ، سه کلاله را از سر سه بند جدا کرده به طوری که کلاله ها جدا از هم باشند.

6.برای به دست آوردن زعفران پوشال ،گل زعفران را به آرامی و با دقت شکافته ،سه کلاله ی همراه با خامه را از نقطه اتصال به گلبرگ جدا نمایید . به طوری که کلاله ها ، هر سه با هم جدا شوند . مقداری از خامه سفید باید به کلاله ها وصل باشد تا کلاله ها از هم جدا نشوند.

7.برای به دست آوردن زعفران دسته ، پس از شکافتن گل ، کلاله های زعفران همراه با خامه بطور کامل بیرون کشیده می شود و به صورت مرتب روی هم دسته می شوند ،دسته ها باید بدون نخ باشد. چنانچه قصد استفاده از نخ را برای دسته بندی دارید باید حتما از نخ های کاملا بهداشتی استفاده کنید و فشار بستن نخ دور خامه های زعفران بیش از حد معمول نباشد.

Image
Image

خشکاندن کلاله های زعفران

1.کلاله های مرطوب زعفران پس از مرحله جداسازی باید بلافاصله به مرحله خشک کردن منتقل شوند.
2.پس از اینکه حدودا 150تا 200 گرم زعفران تر در ظرف مخصوص جمع آوری شد ،بلافاصله آن ها را با ضخامت حدود 2 سانتی متر ، بر روی توری های مخصوص پهن کنید. حداکثر زمان خشک کردن 6 ساعت پس از جداسازی است . ( انباشتگی کلاله های مرطوب بر روی هم باعث رشد قارچ های میکروبی و تیره شدن زعفران نهایی خواهد شد.) لذا باید کلاله ها به سرعت بر روی توری های مخصوص خشک کردن پهن کرد.
3. در هنگام خشک کردن زعفران به نکات زیر توجه کنید :
الف. توری ها در یک اطاق تمیز و مجهز به سیستم گرمایشی با دمای حدود 70 درجه سانتی گراد و رطوبت 6تا 7 درصد قرار داده شود.همچنین وجود فن یا پنکه یا یک هواکش کوچک در این اطاق به خروج رطوبت از محیط و کوتاه شدن زمان خشک کردن کمک می کند.
ب. از دست دادن و زیر و رو کردن زعفران در حال خشک شدن جدا خودداری کنید.
ج.زعفران خشک شده را به آرامی روی پارچه تمیز و سفید بریزید تا خنک شود و سپس به ظرف مخصوص نگهداری منتقل کنید.

نگهداری زعفران

1.مطمئن شوید که زعفران کاملا خشک شده و سپس نگهداری گردد.چنانچه زعفران کاملا خشک نشده باشد در طی نگهداری تیره شده و کیفیت آن کاهش می یابد.
2. زعفران باید در پلاستیک های تمیز و شفاف به دور از نور یا پاکت های فویل آلومینیوم نگهداری شود.از پلاستیک های مشکی یا پلاستیک هایی که از مواد دسته دوم تهیه شده است برای نگهداری زعفران استفاده نکنید.
3. نگهداری زعفران در محیط مرطوب و در معرض نور خورشید کیفیت آن را به شدت کاهش می دهد.
Image
دفتر مرکزی:
آدرس: خراسان رضوی- تربت حیدریه- فردوسی 31- ساختمان امید.
کد پستی: 9513654684
تلفن: 5888-224-0515
فکس: 52245888-051   – داخلی 111
برای تماس با سایر دفاتر و ارسال ایمیل به صفحه تماس با ما مراجعه  نمایید.

دسترسی سریع

© 2021 Zarin saffron company. All Rights Reserved. Powered by EXIR