جداسازی زعفران

1.محیطی که برای جداسازی زعفران از گل استفاده می شود ،باید سرپوشیده،دور از گرد و غبار و تمیز باشد.قبل از شروع به کار ،ناخن ها را کوتاه نموده و دست ها را ،مخصوصا لای انگشتان را با آب و صابون شسته و کاملا خشک نمایید.پیشنهاد می شود که از ژل ضدعفونی دست در زمان جداسازی کلاله ها استفاده شود و چنانچه در حین کار مجبور به ترک کار شدید قبل از شروع مجدد کار ،دست ها را ضدعفونی کنید.
2.اگر مبتلا به آلرژی (حساسیت به گرده گل ) هستید ،حتما جلوی دهان و بینی را با دستمال تمیز بپوشانید یا از ماسک استفاده کنید.
3.در هنگام جداسازی کلاله های زعفران ،باید سر به وسیله کلاه یا روسری کاملا پوشیده شود و دست ها تا آرنج به وسیله لباس آستین دار یا نیم آستین های مخصوص پوشیده شوند.
یکی از اشتباهات رایج در مرحله جداسازی کلاله ها ،قیچی زدن گل ها و استفاده از پتو است بطوریکه گل های قیچی زده را روی پتوی پرزدار ریخته و بوسیله تکان دادن کلاله ها را از گلبرگ جدا می کنند.در نتیجه تمام پرزهای پتو به کلاله ها می چسبد و به هیچ وجه پرزها قابل جداسازی نخواهد بود. لذا متاسفانه به کرات دیده می شود که زعفران های خشک شده به علت رعایت نکردن نکات فوق حاوی مواد خارجی مثل مو و پرز هستند که این مسئله منجر به کاهش بازار پسندی زعفران در بازارهای جهانی می شود ، لذا تولید کنندگان و کشاورزان باید
به این مسئله توجه خاصی نمایند.

4.هنگام کار کردن به هیچ وجه با دست ،چشم هایتان را نمالید و یا بدنتان را نخارانید(گرده گل زعفران حساسیت زا است و ممکن است برایتان ایجاد مشکل نماید.)اگر مجبور به ترک کار شدید ، حتما دست از کار کشیده ، دست ها را بشویید و مجددا پس از شست و شوی دست ها ،مشغول کار شوید.

5.برای به دست آوردن زعفران نگین، پس از شکافتن گل ، سه کلاله را از سر سه بند جدا کرده به طوری که کلاله ها جدا از هم باشند.

6.برای به دست آوردن زعفران پوشال ،گل زعفران را به آرامی و با دقت شکافته ،سه کلاله ی همراه با خامه را از نقطه اتصال به گلبرگ جدا نمایید . به طوری که کلاله ها ، هر سه با هم جدا شوند . مقداری از خامه سفید باید به کلاله ها وصل باشد تا کلاله ها از هم جدا نشوند.

7.برای به دست آوردن زعفران دسته ، پس از شکافتن گل ، کلاله های زعفران همراه با خامه بطور کامل بیرون کشیده می شود و به صورت مرتب روی هم دسته می شوند ،دسته ها باید بدون نخ باشد. چنانچه قصد استفاده از نخ را برای دسته بندی دارید باید حتما از نخ های کاملا بهداشتی استفاده کنید و فشار بستن نخ دور خامه های زعفران بیش از حد معمول نباشد.


© 2021 Zarin saffron company. All Rights Reserved. Powered by EXIR