تأثیرات زعفران بر اعصاب سالمندان


زعفران این گیاه جادویی که به طلای سرخ شناخته می شود، یکی از ارزشمندترین گیاهانی است که در درمان انواع بیماری‌ها به خصوص در مورد اعصاب سالمندان موثر است.


درباره گیاه زعفران
گیاه زعفران، به صورت بوته کوچکی روی زمین می روید که دارای گلی بسیار زیبا است. اما ادویه ای که ما آن را به عنوان طلای سرخ می شناسیم، در حقیقت پرچم‌های این گل زیبا هستند که توسط مزرعه داران، پرورش پیدا می کنند. البته نوع وحشی آن هم در طبیعت وجود دارد. این گیاه، در نواحی خشک و کم آب می روید. بهترین نوع زعفران در شرق ایران و در استان خراسان کشت می‌شود. گیاه زعفران درمناطق دیگر نیز رشد می‌کند که البته کیفیت زعفران ایران را ندارد. زعفران ایران، یکی از بهترین انواع زعفران در جهان است.
در منابع تاریخی آمده است که گیاه زعفران برای اولین بار در مناطق نزدیک به دریای مدیترانه به عمل آمده است و در آنجا فهمیده اند که می توان از پرچم هایی که در گل گیاه زعفران است، برای تولید ادویه استفاده کرد. گیاه زعفران یکی از گرانبهاترین ادویه‌های جهان را تولید می‌کند. حتی در برخی اوقات از گیاه زعفران به جای سکه و طلا در مبادلات تجاری استفاده می‌شده است و به عنوان کالای سرمایه مورد استفاده قرار می‌گرفته است. بنابراین زعفران نه تنها به عنوان یک ماده خوراکی، بلکه به عنوان یک کالای تجاری نیز شناخته می‌شود.

خاصیت های زعفران
بیشتر ما زعفران را به عنوان یک ادویه می شناسیم که برای خوشمزه تر کردن غذاها به کار می رود و یا گروهی آن را به خاطر عطر و بویی که دارد، در دسرها، نوشیدنی‌های مختلف وغذاهای گوناگون مورد استفاده قرار می‌دهند تا خوش عطر و بو شوند. در بعضی مواقع هم از زعفران برای رنگ آمیزی غذاها و نوشیدنی های مختلف بهره گرفته می‌شود، با این کار سفره ای که برای میهمانان گسترده شده است زیباتر از همیشه می‌شود. حتی در بستنی ها و دسرهای مختلفی که موارد مصرف بسیاری هم دارد از عصاره زعفران استفاده می‌شود تا آن بستنی‌ها و دسرها را هم خوشمزه و هم خوش عطر و هم خوش رنگ کنند.
به این ترتیب افرادی که از آن خوراکی‌ها استفاده می‌کنند، لذت بیشتری می‌برند. اما خاصیت های زعفران تنها در رنگ و طعم و مزه و عطرش خلاصه نمی‌شود. از زمان‌های قدیم تا به امروز از گیاه زعفران به عنوان یک گیاه دارویی استفاده‌های زیادی میشده است. در گذشته هم بسیاری از داروسازان سنتی از تاثیرات بالای زعفران بر روی برخی از بیماری‌ها اطلاع داشته‌اند و می دانستند که گیاه زعفران دارای خاصیت‌های فراوانی در رابطه با درمان بسیاری از بیماری‌ها، مخصوصا بیماری‌های اعصاب و روان است. استفاده از زعفران تنها در پزشکی سنتی نیست و در پزشکی مدرن هم از عصاره زعفران برای ساختن داروهای جدید استفاده می‌شود.
علت موثر بودن زعفران در درمان بیماری‌های سالمندان
همانطور كه گفته شد زعفران در درمان بسیاری از بیماری‌های مختلف می‌تواند موثر باشد. دانشمندان بر پایه مطالعات بالینی گوناگونی که از گذشته های دور تا به امروز بر روی خواص ادویه زعفران انجام داده‌اند، به این مطلب رسیده‌اند که زعفران می‌تواند در درمان بیماری‌های گوناگون تاثیر زیادی داشته باشد. وجود ماده کروسین در ادویه زعفران ثابت می کند که این گیاه می‌تواند‌ بیماری‌های مختلفی را درمان کند. ماده کروسین که در ادویه زعفران وجود دارد، یک آنتی اکسیدان قوی است و بسیاری از خواص درمانی که در اثر مصرف زعفران به دست می آید، به خاطر وجود این ماده است. در حال حاضر دانشمندان همچنان در حال آزمایش هایی بر روی ادویه زعفران هستند تا دریابند که زعفران چقدر می‌تواند درمانگر بیماری‌های سالمندان باشد.

ادویه زعفران که دارای آنتی اکسیدان بسیار پر قدرتی به نام کروسین است، می‌تواند منشاء ساختن داروهای بسیار زیادی برای درمان بیماری‌های گوناگون باشد. در این مقاله تلاش می کنیم که تاثیر زعفران را بر روی بیماری‌های مربوط به سالمندان بررسی می کنیم.

نکته: در این قسمت باز هم اشاره می کنیم که مصرف سرخود و بیش از حد زعفران ممکن است که تبعات و مضرات زیادی داشته باشد. پس اگر تصمیم به استفاده از زعفران دارید، بهتر است که پیش از آن با پزشک معالج خود مشورت‌های لازم را انجام دهید.
بر اساس تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان علوم آزمایشگاهی، گیاه زعفران از عناصر مختلفی تشکیل می‌شود که بسیاری از این عناصر روی اعصاب انسان تاثیرگذار است. زعفران با توجه به تاثیراتی که روی اعصاب انسان دارد، باعث شادی می‌شود. همچنین به دلیل تاثیری که روی سوخت و ساز و گردش خون در بدن دارد، باعث شادابی و سرحالی می‌گردد. مصرف به اندازه و تحت نظر پزشک در سالمندان می‌تواند به تقویت قوای جسمی آنها کمک شایان توجهی کند، که به همین دلیل باعث بالا رفتن روحیه این افراد می‌شود و با این کار، اصطلاحا اعصاب سالمندان را نیز قوی تر می‌کند.

تاثیر زعفران بر آلزایمر
آلزایمر یا فراموشی، یکی از فراگیرترین انواع دمانس یا زوال عقل است. این بیماری در ابتدا آرام آرام و کم کم حافظه بیمار را ضعیف میکند، به این صورت که در آغاز ابتلای شخص به آلزایمر، حافظه کوتاه مدت شخص بیمار کم شده و از بین می رود، پس از چندی حافظه بلند مدتش را نیز از دست می‌دهد. اما در موارد پیشرفته اعصاب و توانایی‌های ذهنی بیمار، مانند فکر کردن، استدلال کردن و قضاوت فرد را در مورد مسائل معمولی و پیش پا افتاده از بین می‌برد و مشکلاتی زیادی را در زندگی روزانه، برای خود شخص و خانواده ی او ایجاد می نماید.
بیماری آلزایمر یک بیماری عصبی به شمار می رود و در زبان علمی به آن نوروژنیک گفته می‌شود. این بیماری، ضعف در به خاطر آوردن اشخاص و درک بسیاری از مواردی که در زندگی روزمره پیش می آید، است. بیماران آلزایمری توانایی شناختی خود از جمله حافظه، احساسات، گفتار و حتی شخصیت و رفتارهای شخصی خود را از دست می‌دهند. این بیماری در کل جهان در حال افزایش است و به عنوان یک بیماری عصبی در میان سالمندان رواج بیشتری دارد. آلزایمر یک بیماری خطرناک است که در انتها باعث مرگ تدریجی فرد بیمار می‌شود.
بیماری آلزایمر، هم اکنون در آمریکا ششمین عامل مرگ به شمار می‌آید. آلزایمر موجب از بین رفتن و ضعیف شدن سیستم های اقتصادی و همچنین از بین رفتن منابع بهداشتی است و مخارج بسیار زیادی را روی دست دولت ها و همچنین خانواده شخص آلزایمری می گذارد. همچنین خانواده‌ها از لحاظ ذهنی و احساسی هم آسیب زیادی می بینند. اگر بشود که بیماری آلزایمر را درمان کرد بسیار خوب خواهد بود، اما در حال حاضر درمان خاصی برای این بیماری پیدا نشده است. کارشناسان و پزشکان بر این عقیده هستند که بهتر است از بروز آلزایمر جلوگیری شود و یا اینکه جلوی پیشرفت آن گرفته شود .

گیاه زعفران به صورت طبیعی تقویت کننده حافظه به شمار می رود و آنتی اکسیدان هایی که در زعفران وجود دارد، در برابر عوامل سمی که باعث کوچک شدن مغز و زوال عقل می شوند، مفید است. در دیگر سخن، زعفران طبیعی، یک داروی بسیار موثر برای جلوگیری از آلزایمر است. در زمینه تاثیر زعفران بر بیماری آلزایمر، مطالعات بسیاری انجام شده است که نشان می دهد زعفران طبیعی، توانایی درمان بیماران آلزایمر را به صورت بسیار تاثیر گذاری، به عنوان یک درمان معمولی دارا می‌باشد. البته باید توجه داشت اشخاصی که آلزایمر دارند تنها با خوردن زعفران بهبود نمی یابند.
البته مصرف زعفران در بهبود و درمان این افراد تاثیر شایان توجهی دارد یا بهتر است بگوییم که پیش از آنکه کسی مبتلا به آلزایمر شود، از ادویه زعفران در خوراکی ها و نوشیدنی های خود استفاده کند تا حافظه او قوی بماند و مغز فرد در برابر سم هایی که باعث زوال عقل می‌شوند، مقاوم باشد. البته در آزمایشگاه های پیشرفته، از عصاره های زعفران داروهای شیمیایی هم تهیه می شود که در درمان انواع بیماری ها به کار گرفته می‌شود. به صورتی که قرص و شربت هایی که دارای ماده آنتی اکسیدان کروسین هستند، از عصاره گیاه زعفران تشکیل شده اند.


تاثیر زعفران در درمان افسردگی
یکی دیگر از بیماری‌های عصبی که در زمان سالمندی ممکن است انسان دچار آن شود، افسردگی است. دانشمندان روانشناس با تحقیقات گسترده‌ای که بر روی جوامع مختلف انجام داده‌اند، به این نتیجه رسیده اند که بیماری افسردگی بیشترین شیوع را در کل بیماری‌های عصبی و روانی داشته است. افراد در شرایط مختلفی ممکن است دچار افسردگی شوند. مانند اینکه در کارهای روزانه دچار مشکل شوند و شخص مورد نظر، توانایی حل مشکلات خود را نداشته باشد و یا اینکه میزان بهره وری شخص در شغلی که دارد، کم شود و دیگر نتواند آن جایگاه شغلی پیشین خود را به دست بیاورد. همچنین در روابط احساسی که بیشترین تاثیر را بر بیماری افسردگی دارد، افراد بیشتری به این بیماری دچار می‌شوند. برخی حالت‌های جسمی نیز مانند چاقی بیش از حد و یا ضعیف بودن بیش از حد بدن ممکن است در ایجاد افسردگی تاثیر داشته باشد.


© 2021 Zarin saffron company. All Rights Reserved. Powered by EXIR